Otto Warmbier
Otto Warmbier, andre från höger.

Nordkorea om Otto Warmbiers död: "Vi är det största offret"

Publicerad 23 juni 2017 kl 18.07

Utrikes. Den kommunistiska regimen i Nordkorea har uttalat sig om studenten Otto Warmbiers död. Pyongyang säger att man är helt oskyldiga till 22-åringens hjärnskador och att det är Nordkorea som är det största offret, skriver SVT.

Dela artikeln

Den amerikanske studenten Otto Warmbier dömdes till 15 års straffarbete sedan han stulit en politisk propagandaskylt från ett hotell under en gruppresa i Nordkorea i januari 2016.

Han släpptes förra veckan och fick komma hem till sin familj, som inte hade hört från honom sedan domen föll i mars förra året.

Men han kom hem med en mystisk neurologisk skada. Han hade svåra hjärnskador, var inte alls kontaktbar och hade legat i koma i över ett år. Den 19 juni avled Otto Warmbier på sjukhus i USA, 22 år gammal.

Nordkorea har sagt att Warmbier drabbades av botulism efter en svår matförgiftning. Men det tror inte amerikanska läkare på, och de har inte hittat några spår av botulism.

Enligt Otto Warmbiers föräldrar torterades deras son av Nordkorea.

– Det är en brutal regim, men vi kommer kunna hantera det, sade USA:s president Donald Trump när han meddelade att den 22-årige studenten avlidit.

Men nu förnekar kommunistregimen uttryckligen att man har någon som helst skuld till Otto Warmbiers tragiska öde.

"Våra institutioner behandlar kriminella som har begått brott mot vår republik strikt enligt nationella och internationella normer. Warmbier var inget undantag", står det i ett uttalande från Kim Jong Uns regim.

Nordkorea hävdar vidare att man visade "barmhärtighet för en brottsling från ett fiendeland" och gav honom medicinsk behandling på humanitära grunder. Regimen tycker det är konstigt att han dog.

Enligt Nordkorea är man utsatt för en förtalskampanj från USA och Sydkorea.

– För att vara tydliga: vi är det största offret i det här fallet, säger en talesperson för Nordkorea, uppger SVT.


Nyheter från förstasidan

En död vid bilbomb i Stockholm

Oklart om det är bilägaren eller en förbipasserande. Den avlidna personen hittades vid fordonet men är ännu inte identifierad.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0