Invandrarna rymmer genom fönster.

Ny massrymning från Migrationsverkets förvar – åtta stack

Publicerad 14 april 2018 kl 19.20

Inrikes. Migrationsverket verkar ha svårt att hålla kontroll över sina förvarade invandrare. Natten mot lördagen skedde ytterligare åtta rymningar från förvaret i Flen.

Dela artikeln

Natten till lördag inträffade en ny rymning från ett av Migrationsverkets förvar.

Den här gången var det åtta personer som avvek från förvaret i Flen, uppger myndigheten.

Kort efter rymningen lyckades polisen hitta sex av dem medan två personer fortfarande är försvunna och efterlysta av polisen.

De använde ungefär samma tillvägagångssätt som det som användes vid rymningen under natten till fredagen, då 14 personer rymde från förvaret i Kållered. Ett säkerhetsfönster i en datasal ska ha avlägsnats och personerna har sedan stuckit ut genom det.

– Vi ser mycket allvarligt på varje rymning eller rymningsförsök. Det viktiga för oss nu är att utreda hur det kunde gå till och se till att förbättra våra skalskydd, säger avdelningschef Torbjörn Nyberg.

Gällande rymningen från förvaret i Kållered finns det ingen ny information om de försvunna personerna, skriver Migrationsverket.

Myndigheten hävdar fortfarande att så stora rymningar är ovanligt. Förra året rymde 23 personer, att jämföra med 30 personer 2016 och 50 personer 2015.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0