Aisar Al Shawabkeh. (Skärmdump: SVT)

Örebromoskén: "Sharon gjorde blodpudding av barn"

Publicerad 13 januari 2014 kl 18.43

Inrikes.Den nyligen avlidne israeliske premiärministern Ariel Sharon brukade roa sig med att slakta palestinska barn och göra pudding av deras blod. Det menar Aisar Al Shawabkeh, talesman för moskén i Örebro.

Gilla artikeln på Facebook

Al Shawabkeh framförde tesen i ett inlägg på Facebook.

"Ariel Sharon är död! En gång när han skulle fira sin födelsedag beordrade han några israeliska soldater att slakta och tömma några palestinska barn på blod. Han skulle använda deras blod till att göra i ordning blodpudding och servera på hans födelsedagskalas. Han har legat i koma sedan 2006. Gud är rättvis!" skrev han bland annat.

Enligt Aisar Al Shawabkeh blev Sharon "kallad för Drakula efter den händelsen".

När Nerikes Allehanda tar kontakt med honom så vill han klargöra att han "absolut inte stödjer antisemitismen".

– Jag har själv hört berättelsen när jag var liten och nu googlade jag på den och hittade den igen, det var bara det jag ville redogöra för, säger Aisar Al Shawabkeh till tidningen.

Den kontroversielle förre israeliske premiärministern Ariel Sharon dog i lördags efter att ha legat i koma sedan 2006.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

DO ska bekämpa "rasism på krogar"

Får nytt uppdrag av Tidöregeringen.. "Besökare behöver mer stöd och kunskap att våga anmäla."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0