Matteo Salvini.

Oro för att SD tänker sabotera försök att ena Europas höger

Publicerad 30 mars 2021 kl 15.20

Utrikes. Ungerns och Polens premiärministrar håller ett möte med den italienska populistledaren Matteo Salvini för att diskutera möjligheten att starta en ny supergrupp i EU-parlamentet. Men nu uttrycks oro för att SD ska sätta käppar i hjulet för projektet för att hålla sig väl med de svenska medierna.

Dela artikeln

Enligt Hungary Times kommer mötet på torsdag att fokusera på möjligheten till en allians på EU-nivå mellan Salvinis parti Lega och de ungerska och polska regeringspartierna Fidesz respektive Lag och rättvisa.

Idag är de invandringskritiska högerpartierna splittrade mellan flera olika grupper och har ofta ett behov av att "ta avstånd" från varandra för att undvika kritik från medierna på hemmaplan.

När Matteo Salvini försökte ena partierna i en gemensam grupp 2019 fick han bland annat med sig Dansk Folkeparti, Alternativ för Tyskland och Sannfinländarna.

Salvini fick dock kalla handen av Sverigedemokraterna, som stannade kvar i den mer EU-vänliga gruppen ECR där även brittiska Torypartiet var medlem innan Storbritanninen gick ur unionen.

Den före detta SD-toppen Erik Almqvist uttrycker nu oro för att SD ska sätta käppar i hjulet för försöken att ena ECR med Salvinis allians och på så sätt samla de olika partierna.

"Hoppas inte SD:s 'kritik' av Orbán (som inte har förklarats) begränsar möjligheterna till att samla det konservativa Europa", skriver Almqvist på Twitter och fortsätter:

"Får liknande vibbar som när M & KD mobiliserade EPP mot Fidesz. Måtte inte SD lyckas få ECR med sig på ett sådant spår nu när det finns en god chans att ena alla goda konservativa krafter inom EU. Fidesz bör dessutom vara en förebild för konservativa."

Svenska medier har den senaste tiden satt hård press på SD att ta avstånd från Ungern. I en intervju med SVT:s "30 minuter" förra veckan öppnade partisekreteraren Richard Jomshof för att SD "kan komma" att ta avstånd från det högerorienterade landet i framtiden.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Utrikes

Efter barnsexdockan – Frankrike stänger ner Sheins hemsida

Vidtar kraftfulla åtgärder efter upptäckten.. Samtidigt öppnar Shein sin första fysiska butik – medan demonstranter skriker "Skam!"0 

USA:s tidigare utrikesminister har avlidit. Känd för Irakkriget och neokonservatismen.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0