" /> " /> " />
Fredrik Reinfeldts undanflykter i försvarsfrågan är "skrattretande", menar Anders Björck (M), som var försvarsminister 1991–1994. Skärmdump: SVT

Före detta ministrar kritiserar Reinfeldt

Publicerad 14 januari 2014 kl 16.29

Inrikes.I samband med Folk och Försvars rikskonferens riktar två tidigare moderata försvarsministrar förödande kritik mot regeringen Reinfeldts försvarspolitik.

Gilla artikeln på Facebook

I december förra året tvingades överbefälhavare Sverker Göranson erkänna att Sverige i bästa fall skulle kunna försvara sig mot en ett anfall i en vecka, och då förutsatt att det rör sig om ett angrepp med ett begränsat mål. Samtidigt pågår en upprustning i Ryssland.

Nu får Fredrik Reinfeldt hård kritik för sättet han skött försvarspolitiken – också från de egna leden.

Den tidigare försvarsministern Mikael Odenberg (M) lämnade sin post 2007 på grund av regeringens nedskärningar. Idag säger han in en intervju med Dagens Industri att regeringen har "kört fast" och lämnat walkover i försvarsfrågan.

"Det är så uppenbart att jag har fått rätt så det är pinsamt. Tyvärr", säger han till DI.

"De grundläggande obalanserna, differensen mellan vad försvaret har för uppgifter och tilldelade resurser, finns kvar. Regeringen gör precis på samma sätt som Socialdemokraterna. De skjuter problemen framför sig, men så småningom kommer verkligheten i kapp", fortsätter han.

Även Anders Björck (M), som var försvarsminister 1991–1994 och räknas som gammelmoderat, stämmer in i kritikerkören. Han menar att Reinfeldt och försvarsminister Karin Enström ljuger när de säger att Sverige har ett bra försvar.

– Man vill få det till att nedrustning är detsamma som upprustning, det är skrattretande. Man lurar svenska folket, säger Björck till Expressen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nedslående beskedet från Lytens vd. "Jag har redan bett våra samarbetspartners att titta på detta."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0