Francois Hollande/CC-BY-NC-ND

Rekordlågt förtroende för Hollande

Publicerad 8 februari 2014 kl 01.02

Utrikes.Förtroendestödet för Frankrikes socialistiske president Francois Hollande har för första gången sedan han blivit Frankrikes president sjunkit under 20 procent, enligt en opinionsundersökning som Bloomberg skriver om. Det är den lägsta siffran för någon president i Frankrikes moderna historia.

Gilla artikeln på Facebook

Andelen fransmän som inte litar på Hollande har sedan den föregående undersökningen ökat med ytterligare 2 procentenheter till 78 procent. Ytterligare 3 procent av de tillfrågade har inte bestämt sig.

Senast Hollande slog bottenrekord i popularitet var i höstas, då han fick de lägsta siffrorna som redovisats för någon fransk president i mätningar som pågått sedan slutet av 1950-talet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Riksbankschefen: "Det är färdigsänkt"

Beskedet efter beslutet om sänkning.. Chans för ny räntehöjning redan nästa år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0