Rymdsonden Rosetta
Några av de sista bilder som togs av Rosetta.

Rosetta har landat på kometen

Publicerad 30 september 2016 kl 13.35
Av Mattias Albinsson

Vetenskap. Rymd­sonden Rosetta har nu landat på kometen 67P/Churyumov-Gerasimenko, meddelar den europeiska mellan­statliga rymd­myndigheten Esa.

Dela artikeln

Därmed har ett över 12 år långt rymdprojekt avslutats 720 miljoner kilometer från jorden.

Nasas Jet Propulsion Laboratory (JPL) meddelar att Rosettas system stängdes av permanent när sonden landade för att undvika att dess antenner skapar störningar på det så kallade "Deep space network". Kommunikations­nätverket används för att kommunicera med rymdsonder som Rosetta.

Rosetta tog bilder under hela färden ned till kometens yta, den sista togs bara fem meter från ytan. Esa har ännu inte släppt de sista bilderna vilket enligt JPL beror på att de komprimerats kraftigt och skurits ned till mindre bilder för att kunna skickas iväg snabbare.

Bild från Rosetta 16 kilometer från kometens yta. Foto: Esa.

Rosetta var från början inte tänkt att landas på kometytan. Den uppgiften utfördes istället i november 2014 av sonden Philae som studsade iväg och kraschade in i en klippskreva. Philae var länge försvunnen, men upptäcktes igen tidigare i år efter ett omfattande detektivarbete där bilder av kometytan noggrant studerats.

I Esas kontrollrum i Schweiz bröt idag applåder ut och en och annan grät en glädjetår när beskedet kom att Rosetta landat på 67P/Churyumov-Gerasimenko.

– Det kommer vara svårt att se de sista sändningarna från Rosetta upphöra, sade Art Chmielewski på JPL, som är projektledare på den amerikanska delen av rymd­projektet.

De båda sonderna har samlat in enorma mängder data som kommer analyseras de kommande åren. Bland annat hoppas forskarna skapa sig en ökad förståelse för kometers roll i universum.

Forskarna funderar bland annat över om det kan ha varit en eller flera kometer som en gång i tiden kom med vatten till jorden, eller till och med byggstenarna för liv. Studien av 67P/Churyumov-Gerasimenko har emellertid visat att en komet av den typen inte kan ha gett upphov till vatten på jorden.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet

Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.. "Påverkar barnens verbala förståelse och förmågan att tolka och bearbeta sinnesintryck."0 

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0