Soldaterna vid ett av minnesmärkena i Sofia har tidigare målats om till superhjältar.

Ryssland kräver åtgärder mot skändade Sovjetmonument

Publicerad 20 augusti 2014 kl 11.43

Utrikes. Ryssland kräver att den bulgariska regeringen ska ta krafttag mot den återkommande vandaliseringen av sovjetiska krigsmonument i Sofia, rapporterar The Moscow Times.

Dela artikeln

Denna gång är det krigsmonumentet över Sovjetiska soldater i Sofia som har skändats. Natten till den 18 augusti, i samband med att det bulgariska socialistpartiet firade sitt 123-årsjubileum, hällde någon röd färg över monumentet och muren med de stupades namn.

Det ryska utrikesdepartementet kallar aktionen en "upprörande form av vandalism" och kräver att Bulgarien ska vidta kraftfulla åtgärder för att förebygga liknande incidenter i fortsättningen, samt dra de skyldiga inför rätta.

Flera sovjetiska minnesmärken har tidigare vandaliserats på liknande sätt. Tidigare i år målades ett av monumenten i Sofia med den ukrainska flaggans färger och vid ett annat tillfälle sminkade någon om de sovjetiska soldaterna till superhjältar.

 


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0