Arkivbild.

SD-riksdagsledamot: "Jag vill kämpa för kurdernas rättigheter"

Publicerad 17 september 2018 kl 20.14

Inrikes. Kurden Sara Seppälä från Kramfors kommer ta plats i riksdagen för Sverigedemokraternas del. Hennes mål är nu att kämpa för kurdernas rättigheter, säger hon till SVT.

Dela artikeln

Sara Seppälä har varit aktiv SD-politiker sedan 2014. Då stod hon som förstanamn på valsedeln till kommunfullmäktige men nu har hon kommit in i riksdagen.

Seppälä, som har kurdiska rötter och idag bor i Ullånger, får sällskap av två andra sverigedemokrater från Västernorrland: Johnny Skalin och Sven-Olof Sällström.

Att hon valt Sverigedemokraterna är inget konstigt, tycker hon, och förnekar att partiet skulle vara "rasistiskt".

Dessutom har SD tagit strid för kurderna samtidigt som partiet står upp för kvinnor och kristendomen, menar hon.

Kommer man till Sverige ska man anpassa sig till svenska seder, förklarar Sara Seppälä.

De frågor som hon framför allt brinner för är kvinnofrågor och hederskultur. Och så en annan sak.

– Jag vill kämpa för kurdernas rättigheter, jag är ju själv kurd. Men det beror på vilket utskott jag hamnar i, men det är de frågor jag vill arbeta med, säger hon till SVT.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0