SD utmanar M om tiggarförbud

Publicerad 30 april 2015 kl 15.31

Inrikes. Moderaterna har gjort en plötslig helomvändning och säger sig nu förespråka kriminalisering av organiserat tiggeri. Nu försöker SD, som länge drivit frågan, att få med sig de moderata riksdagsledamöterna i ett gemensamt initiativ.
– Det är förstås glädjande att Moderaterna äntligen har förstått den problematik som Sverigedemokraterna pratat om i flera år och därför svängt i tiggerifrågan, säger Kent Ekeroth (SD).

Dela artikeln

I en debattartikel i Dagens Nyheter skriver justitieutskottsordförande Beatrice Ask (M) och partisekreterare Tomas Tobé (M) att "organiserande av tiggeri" bör förbjudas.

”Moderaterna vill inte förbjuda enskilda människor att tigga, men vi kan heller inte acceptera ett omfattande och organiserat tiggeri i hela landet. Därför kommer vi inför Moderaternas partistämma i höst föreslå att organiserande av tiggeri ska kriminaliseras."

Fram till helt nyligen var det tabu att ens nämna att de östereuropeiska romernas tiggeri kunde vara organiserat. Men i sin debattartikel konstaterar de två M-topparna att omfattningen av tiggeriet idag "tyder på att det ofta bygger på en organiserad och strukturerad verksamhet".

Sverigedemokraterna svarade idag med att inkomma med ett utskottsinitiativ för en rad åtgärder som man hävdar kan få stopp på tiggeriet. Förutom att förbjuda organiserande av tiggeri vill SD också landets kommuner ska få bättre möjligheter att kunna säkerställa att illegala boplatser inte uppkommer eller permanentas och att regelverket för bosättningar på privat mark och avhysning ses över.

– Det utskottsinitiativ jag har lagt är identiskt med de förslag f.d. justitieministern Beatrice Ask och Tobias Tobé presenterade idag. Jag förutsätter att dagens utspel inte bara är tomt prat från deras sida utan att Moderaterna kommer att stödja Sverigedemokraternas förslag i justitieutskottet. Detta räcker inte för att komma till rätta med hela problematiken men det vore några välbehövliga steg i rätt riktning, säger Kent Ekeroth (SD) i ett pressmeddelande.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0