Ljusne i Hälsingland har drabbats av en våg av snatterier sedan 400 asylsökande inkvarterats på orten. Bilden visar den gamla brandstationen i Ljusne. CC-BY-SA-3.0/Annika64

Securitas ska stoppa asylsökarnas snatterier

Publicerad 7 februari 2014 kl 19.30

Inrikes.Den lilla orten Ljusne i Hälsingland har drabbats av en våg av snatterier sedan 400 asylsökande inkvarterats i bygden. Nu har Migrationsverket tvingats anlita Securitas för att få bukt med brottsligheten.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Konsums butikschef i Ljusne, Sune Forsmark, snattar invandrare från ortens asylboende friskt i hans affär.

Det går inte en dag utan att det stjäls i butiken och personalen har ”en klump i halsen” när de går till jobbet på morgonen.

– Numera blir ingen förvånad om det står en polisbil utanför butiken, det har till och med uppstått slagsmål mellan väktare och snattare här inne, säger Sune Forsmark till Söderhamns-Kuriren.

För att få bukt med problemen genomför väktare från Securitas sedan en vecka tillbaka dagliga patruller i butiken. Väktarbolagets räkning betalas av Migrationsverket.

Men trots att Migrationsverket gått med på att stå för kostnaderna hävdar verkets enhetschef i Söderhamn, Lars Ulander, att han inte ”fått några bevis som säger att det handlar om asylsökande”.

Butikpersonalen berättar för Söderhamns-Kuriren att snatterierna inte är det enda problem de drabbats av. Personalen ägnar också mycket tid åt att hjälpa asylsökande med att förstå brev från olika myndigheter och andra vardagsbestyr.

Det bor omkring 400 asylsökande på Migrationsverkets boende i Ljusne. Orten har knappt 2 000 invånare.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S nya spärr mot AFS träder i kraft: "Sista chansen"

Vädjar till allmänheten om hjälp. Men enligt Wanja Lundby-Wedin (S) blir kyrkan mer demokratisk utan AFS.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0