" /> " /> " />
Commons

Omstridd person blir styrelseledamot

Publicerad 22 juni 2012 kl 11.11

Inrikes.Sven Otto Littorin, tidigare arbetsmarknadsminister, föreslås som styrelseledamot i Wiking Mineral. Bolaget ägs av den svenske islamkritikern och Israelaktivisten Patrik Brinkmann, som i Tyskland var medlem i högerextrema NDP i syfte att ta partiet i en mer Israelvänlig riktning.

Gilla artikeln på Facebook

Vad Sven Otto Littorin, som innehar en MBA från Fairfax University, ska göra i mineralbolaget är oklart. Men han är redan ute i media och bedyrar sin politiska renlärighet.

– Jag tar extremt kraftigt avstånd från den typen av åsikter. Kopplingen med Brinkmann är förstås olycklig, säger Littorin till SvD Näringliv.

– Jag ska erkänna att jag tvekade länge innan jag tog uppdraget, säger han vidare till tidningen.

Sven Otto Littorin har tidigare ansökt om avgångsersättning hos statsrådsarvodesnämnden, något som beviljades. Eftersom han hade en månadslön på 112 000 kronor som arbetsmarknadsminister fick han enligt reglerna en årslön i fallskärm, sammanlagt 1,3 miljoner kronor.

Sven Otto Littorin avgick oväntat i juli 2010 när Aftonbladet avslöjade att han köpt sexuella tjänster av en 30-årig kvinna. Aftonbladets reporter Richard Aschberg året därpå ett nytt scoop där han avslöjade att Littorin porrsurfat och sexchattat vid flera tillfällen, vilket ledde till att han återigen förärades med en plats i tidningen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0