Sju anlagda bränder i Arboga under natten

Publicerad 21 juli 2018 kl 10.01

Inrikes. Under natten fick räddningstjänsten rycka ut för att släcka bränder på sju olika platser bara i Arboga. Polisen tror att bränderna varit anlagda.

Dela artikeln

Samtidigt som det brinner i stora delar av landet rapporteras om fler och fler anlagda bränder.

Vad Krakaborgsvägen i Arboga brann det på sju olika platser i terrängen i natt.

Räddningstjänsten lyckades släcka bränderna, som dock misstänks vara anlagda. En anmälan om försök till mordbrand har därför upprättas.

"På platsen gjorde polisen beslag av olika föremål som sätts i samband med bränderna", skriver polisen i sin händelsrapport. Vad det handlar om vill polisen dock inte kommentera.

Detta är inte första gången det brinner i Arboga och de boende börjar bli alltmer oroliga för vad som kan hända. Polisen saknar dock resurser för att sätta in extra patrullering, uppger SVT Västmanland.

– Arboga är inte speciellt stort och samtliga bränder har varit på centrala platser, konstaterar Daniel Wikdahl. Även om brandkåren kunnat släcka bränderna relativt snabbt så har det brunnit kraftigt på vissa ställen, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till SVT.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Fortsatt massinvandring drev EU:s befolkning till ny rekordnivå – trots katastrofala födelsetal

Nya skräcksiffrorna från Eurostat. Politikerna bara fortsätter fylla på – medan ursprungsbefolkningen slutar föda barn.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0