Arkivbild.

Storbrand i Södertälje – risk för giftiga gaser

Publicerad 29 mars 2017 kl 11.57

Inrikes. En kraftig brand pågår just nu i en läkemedelsfabrik i Södertälje, skriver polisen på sin hemsida. Ett stort antal brandmän är på plats.

Dela artikeln

Enligt de första uppgifterna ska det vara lösningsmedel som brinner, något som kan vara farligt att andas in.

En kraftig rökutveckling syns från byggnaden, som enligt polisen ska vara ett läkemedelsföretag.

Samtliga personer i byggnaden har utrymts och ska vara i säkerhet. Både räddningstjänst och polis är på plats.

Området som brinner har spärrats av, uppger polisen.

Klockan 11.45 rapporterar polisen att det är lösningsmedlet Toluen som brinner, som vid brand eller upphettning bildar giftiga gaser.

– Det är flera kubik vi talar om, det är en stor behållare som brinner där inne, säger Per Hultman, brandingenjör vid Södertörns räddningstjänst till Aftonbladet.

Räddningstjänsten är på plats med 25 man från fyra olika brandstationer.

Polisen har också spärrat av Hertig Karls väg samt Uthamnsvägen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

GW: Ambulansmordet hade kunnat undvikas

Personalen borde ha fått poliseskort, anser Leif GW Persson.. Kände gärningsmannen ringde själv 112 och begärde dit ambulans.0 

42-åring med vapen greps på minnesstund för Charlie Kirk

Låtsades vara polis.. Över 100.000 personer väntas delta vid evenemanget.0 

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0