I ett långt Facebookinlägg skriver Okamura, som är son till en japansk far och en tjeckisk mor, att det nu gäller att "försvara våra förfäders demokratiska livsstil mot islam", rapporterar Washington Post.
Politikern understryker att "tjeckisk gästvänlighet har en gräns" och att det är viktigt att påminna muslimer om att de kan lämna landet om de vill. Bland annat föreslår han att tjecker ska föda upp "hundar och smågrisar som husdjur och gå med dem nära deras bostadsområden och moskéer".
– Varje kebab vi köper finansierar ännu en burka, konstaterar han och poängterar att tjecker inte har någon "moralisk skyldighet" att vara toleranta och generösa mot muslimer eftersom muslimer inte är toleranta mot tjecker.
Tidigare har Tomio Okamura berättat om sin vision om att romerna i Tjeckien i framtiden ska åka hem till Indien igen. Hans parti fick 14 mandat i det tjeckiska parlamentsvalet 2013 och enligt opinionsundersökningar är han Tjeckiens tredje mest populära politiker.