Arkivbild.

Tredubblad väntetid hos polisen

Publicerad 30 juni 2018 kl 15.49

Inrikes. Att anmäla ett brott hos polisen via telefon tar idag tre gånger längre tid än vad det gjorde för ett år sedan, skriver SVT. Detta gäller brott som inte är akuta eller pågående.

Dela artikeln

I maj förra året var väntetiden för att polisanmäla ett brott via telefon 6 minuter och 51 sekunder.

Vid samma tidpunkt i år var den genomsnittliga väntetiden för att komma fram till polisens kontaktcenter 19 minuter och 34 sekunder.

Bakgrunden är bland annat en ökad arbetsbelastning, då det kommit in "tusentals fler anmälningar" det här året. Framför allt handlar det om kortbedrägerier.

Den främsta orsaken till den längre väntetiden uppges dock vara ett nytt arbetssätt.

– Medborgarna förväntar sig att vi gör mer vid första kontakten med oss och då vill vi ge dem det. Vi säkrar vittnesuppgifter och bevisning i större utsträckning än vad vi gjorde innan den här förändringen, säger Anna-Carin Åström, chef för Polisens nationella kontaktenhet, till SVT.

För att råda bot på problemet ska nu polisen utveckla en e-tjänst som gör att vissa brott som stölder och bedrägerier enklare ska kunna anmälas via internet.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0