Ebolautbrottet i Afrika
Dr Martin Salia har insjuknat i ebolafeber.

USA-baserad läkare behandlas för ebola

Publicerad 16 november 2014 kl 17.04

Utrikes. Den 44-årige afrikanske läkaren Martin Salia har förts till USA för vård efter att ha insjunkat i ebolafeber.

Dela artikeln

Salia är inte amerikansk medborgare men har permanent uppehållstillstånd i landet och är verksam på en klinik i Maryland, uppger AP. När ebolaepidemin bröt ut i Västafrika reste han till hemlandet Sierra Leone för att delta i kampen mot den dödliga sjukdomen.

Under gårdagen fördes han till USA för vård på en klinik i Nebraska och hans tillstånd uppges vara kritiskt. Salia är den tionde ebolasjuke patienten med anknytning till USA, hittills har fyra personer diagnostiserats med ebola i USA samt ytterligare sex läkare eller hjälparbetare med anknytning till landet diagnostiserats på plats i Västafrika.

Över 14.400 har insjuknat i ebolafeber under den pågående ebolaepidemin varav drygt 5.500 omkommit.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Israels besked: Trumps "gula linje" är nu vår nya gräns

Snor åt sig mer än halva Gazas terroritorium.. Skjuter dessutom ihjäl alla som passerar linjen – inklusive småbarn.0 

Nobbar nya Trump-förslaget. "Vi har ingen laglig eller moralisk rätt att göra det."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0