USA:s finansminister Jacob Lew.

USA:s statsskuld når ny toppnivå

Publicerad 17 mars 2015 kl 08.16

Utrikes. Under måndagen nådde USA:s statsskuld 18 biljoner dollar och slog därmed i taket för hur stor statsskulden får bli enligt amerikansk lag.

Dela artikeln

Det amerikanska skuldtaket har funnits sedan 1917 och har sedan dess höjts över 100 gånger för att anpassas efter den ständigt stigande statsskulden.

Under februari 2014 höjdes taket till 17,2 biljoner dollar. En gräns som sedan kort tid tillbaka har överskridits.

USA:s finansminister Jacob Lew begärde tidigare i mars att lånetaket skulle höjas så snart som möjligt. 

Den amerikanska regeringen kan fortsätta att driva sin verksamhet genom att vidta så kallade "extraordinära åtgärder", som garanterar ett fortsatt pengaflöde till de statliga programmen, rapporterar RT.

Den amerikanska statsskulden är ställd till huvudsakligen utländska långivare och sätten den hanteras på är därför en källa till oro för hela världsmarknaden.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

V-bråket: "Stalinistisk organisation"

Daniel Riazat och Lorena Delgado Varas lämnar partiet. "Vi kommer att bygga nytt, ett politiskt alternativ som sätter frågorna före posterna".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0