Arkivbild.

Nordisk Ungdom: "Det var vi som blev attackerade"

Publicerad 5 augusti 2017 kl 17.10

Inrikes. Den nationalistiska organisationen Nordisk Ungdom genomförde en protestaktion mot Pridetåget i Stockholm på lördagen. Nationalisterna avlägsnades från platsen av polis. Dramatiska filmer visar hur tumult uppstod på platsen.

Dela artikeln

Det var när Prideparaden befann sig vid Stureparken på Östermalm i Stockholm som ett dussintal personer ur Nordisk Ungdom dök upp för att protestera.

"Skydda barnen från pervofestivalen" ropade nationalisterna samtidigt som de höll upp en banderoll med texten "Rädda barnen", skriver Nyheter Idag, som även publicerat en dramatisk film från händelsen som bland annat visar hur polisen våldsamt brottar ner människor på marken.

I slutet av NI:s film utspelar sig en styrkedemonstation mellan polis och NU, där de försöker knuffa varandra åt olika håll.

Aftonbladet menar att Nordisk Ungdom gick till "attack" mot paraden. På vilket sätt nationalisterna ska ha fysiskt attackerat Pridetåget framgår dock inte. Enligt polisen är ingen gripen.

– Det har skett en incident och det är en gruppering på runt 15 personer som stört och tillfälligt stoppat tåget, säger Mats Eriksson, informatör vid Stockholmspolisen, till Aftonbladet.

Nordisk Ungdoms talesperson Fredrik Hagberg skriver i ett SMS till Nyheter Idag att han är "fast med polis" och inte kan göra något längre uttalande. Syftet med aktionen ska dock ha varit att visa upp att det finns ett motstånd mot Pride.

Polisen har upprättat en anmälan om ohörsamhet mot ordningsmakten och brott mot ordningslagen. Några personer är misstänkta för brotten, uppger Aftonbladet, som också publicerat dramatiska bilder och film från protesten.

Även förra året genomförde NU en protest mot Pride.

Uppdatering: På sin hemsida säger Nordisk Ungdom att det var de som blev attackerade.

"Idag genomförde vi en protestaktion mot pedofili och blev då attackerade av pridedeltagare, maskerade vänsterextremister – sedan även polisen", skriver man.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0