Hagamannen
Niklas Lindgren har beviljats körkortsbidrag.

Våldtog flera kvinnor – nu får han bidrag till körkort

Publicerad 17 juli 2015 kl 11.23

Inrikes. Den ökände våldtäktsmannen Niklas Lindgren, även känd som Hagamannen, har beviljats bidrag för att kunna ta körkort.

Dela artikeln

Under nästan åtta års tid var Lindgren en plåga för kvinnorna i Umeå – han överföll minst ett dussintal av dem, varav han försökte mörda två. Den senaste brutala våldtäkten utförde han under Tegsbron i centrala Umeå i december 2005, för mindre än tio år sedan.

Nästa månad är Lindgren en fri man igen och ska då påbörja en yrkesutbildning. För att kunna få jobb eter avslutad utbildning krävs det att man har körkort och Lindgren har därför ansökt om och beviljats bidrag för en del av kostnaden för det.

I ett beslut från Kriminalvården kan man läsa att deras donationsfond beviljat Lindgrens kontaktman 3500 kronor i bidrag för att säkerställa att den snart 43-årige serievåldtäktsmannen framöver ska vara bilburen.


Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Politiker åtalas för grova bedrägerier

Håkan Malmström lurade kommunen och regionen. Krävde betalt för "förlorad arbetsinkomst" – trots att han inte arbetat.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur