Arkivbild från EU-migranters bostäder i Malmö.

6,7 miljoner – så mycket kostar det städa upp EU-migranternas skit

Publicerad 1 juni 2018 kl 16.10

Inrikes. Kostnaderna för att sanera EU-migranters temporära bosättningar i Stockholm fortsätter att kosta skattebetalarna flera miljoner varje år. Det skriver Kristdemokraterna idag, som är starkt kritiska till det ansvarslösa vänsterstyret i staden.

Dela artikeln

Kostnaderna för sanering efter temporära bosättningar i parker har ökat kraftigt i "stora delar" av Stockholms innerstad de senaste åren, uppger Kristdemokraterna i ett pressmeddelande på fredagen.

2016 ökade kostnaderna drastiskt med 6,7 miljoner extra kronor och nya siffror för 2017 visar att kostnaderna ligger kvar på samma nivåer.

– Det är oacceptabelt att saneringskostnaderna för tillfälliga bosättningar i parker fortsätter att belasta Stockholms skattebetalare, säger KD:s gruppledare i Stockholms stadshus, Erik Slottner.

Det finns idag ett flertal illegala bosättningar i Stockholms parker, påpekar KD. Oftast rör det sig om EU-migranter som bosätter sig i dem, vilket har orsakat de höga extra kostnaderna för parkförvaltningen i de tre stadsdelarna för städning och sanering.

– Det är under all kritik att den styrande rödgrönrosa majoriteten inte tagit tag i det här problemet. Våra parker är inga boplatser, utan ämnade för nöje, avkoppling och fysiska aktiviteter för både stadens invånare och dess besökare. Grönområdena ska vara rena, trevliga och trygga att vistas i. Bortsett från den nedskräpning och de sanitära olägenheter de olagliga bosättningarna medför, så skapar de även otrygghet och belastar kommunens skattebetalare, säger Slottner.

Han vill även att staden storsatsar på kommunala ordningsvakter som får utökade befogenheter att bland annat avhysa olagliga bosättningar och utfärda böter för nedskräpning.

– Kristdemokraternas målsättning är att Stockholm ska vara världens renaste huvudstad. Även den generella nedskräpningen i staden är ett stort problem, där den rödgrönrosa majoritetens satsningar är otillräckliga. Vi vill därför att kommunen själv ska kunna bötfälla ringa nedskräpning enligt nedskräpningslagen och att bötesintäkterna då tillfaller staden. Arbetsbelastningen för polismyndigheten skulle delvis minska, samt att de intjänade bötessummorna skulle kunna användas av kommunen till satsningar på stadsmiljön, avslutar Erik Slottner.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0