Amerikanska myndigheter backar - finns inga zombier

Publicerad 3 juni 2012 kl 15.18

Utrikes.Efter ett antal kannibalrelaterade incidenter i USA har amerikanska smittskyddsinstitutet CDC nu förtydligat att det inte finns några virus som återuppväcker de döda. Men på myndighetens hemsida uppmanas man förbereda sig för zombieapokalypsen.

Gilla artikeln på Facebook

Amerikanska smittskyddsinstitutet trodde kanske inte att de skulle behöva förtydliga för att lugna allmänheten att det inte finns något virus som uppväcker de döda och får dem att äta människor, men i brev till Huffingtonpost är det precis vad de gör.

- CDC känner inte till något virus eller sjukdom som återuppväcker de döda (eller ger zombie-lika symptom), skriver myndighetens talesman David Daigle.

Mest oroväckande var kanske attacken där en naken man rapporterades äta på ett offer och fortsätta med det även efter att han blivit skjuten av polis, vilket Fria Tider skrev om.

På myndighetens hemsida har man sedan tidigare kunnat läsa att man bör vara förberedd för en zombieepidemi.

"Om du är välutrustad för en zombieapokalyps är då också redo för en orkan, pandemi, jordbävning eller terroristattack. Så gör ett kitt, gör en plan och var redo", skriver myndigheten på sin hemsida. Förutom dessa uppmaningar har de en tecknad serie samt olika affischer.

Det hela var såklart en ploj att väcka uppmärksamhet till myndighetens arbete. Fria Tider har tidigare skrivit om en zombiesvamp som tar kontroll över myrors hjärnor.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0