Det är inte bara i Sverige det brinner. I Grekland har minst 50 personer omkommit i förödande skogsbränder som just nu härjar i närheten av huvudstaden Aten.
Många har dött i sina hem eller instängda i sina bilar. I Mati öster om Aten hittades 26 kroppar i en enda villa, uppger Röda korset. De hittades tätt tillsammans och flera av dem kramades när de dog.
De kraftiga bränderna har förstört hundratals hem och bilar. Turister och greker flyr nu mot stränderna, skriver The Sun, som påpekar att himlen över Aten är orange av bränderna. Tidningen kallar bränderna för "apokalyptiska".
– Mati finns inte ens längre. Jag såg lik, utbrända bilar. Jag har tur som lever, säger en kvinna.
Precis som i Sverige har nu grekiska myndigheter bett andra europeiska länder om hjälp med helikoptrar och fler brandmän för att kunna bekämpa bränderna.
Enligt TT är 16 av de 100 som skadats i bränderna barn. 11 personer uppges vara allvarligt skadade.
Ett 40-tal danskar ska ha evakuerats från ett hotell norr om Rafina 26 km öster om Aten. Polisen har även hittat två danska turister i en båt utanför kusten vid samma stad, där människor flytt ut i havet för att undkomma bränderna. Ytterligare åtta personer från samma turistgrupp saknas dock fortfarande.
Några skadade svenskar ska ännu inte finnas.
– I nuläget finns det inga uppgifter om att svenskar skadats, säger Per Karlsson från UD:s presstjänst till TT.