Arabisk fyraåring sköt sin far

Publicerad 24 april 2012 kl 09.54

Utrikes.En fyra år gammal saudisk pojke sköt sin far i huvudet efter att fadern vägrat köpa honom ett PlayStation.

Gilla artikeln på Facebook

Efter att pojken och hans pappa kommit hem från butiken lade mannen ifrån sig sin pistol för att ta av sig skjortan, uppger RT. Mannen märkte inte att sonen under tiden tagit tag i pistolen och lagt fingret på avtryckaren. Fadern dog omedelbart.

Vissa rapporter i media tyder dock på att hans död var en olycka, även om arabiska medier redan har betecknat pojken som den yngsta mördaren i Saudiarabien.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0