Bärgningsbandvagn 90.

Bandvagn gick genom isen – en död

Publicerad 27 mars 2017 kl 08.40

Inrikes. En ung person har hittats död sedan en bandvagn gått genom isen i Brännberg i Boden sent på söndagen.

Dela artikeln

Det var vid 22.30-tiden på söndagskvällen som räddningstjänsten larmades om att en bandvagn gått genom isen på sjön Lule-Altervattnet fyra kilometer utanför Brännberg i Bodens kommun.

Räddningstjänst, sjukvårdspersonal, ytbärgare och bärgare skickades till olycksplatsen.

"Sex nedkylda personer är omhändertagna och förda till Brännberg medan räddningsarbetet fortsätter på platsen. En person är kvar i vagnen men vi kan ännu inte bekräfta status på den personen och anhöriga är inte underrättade", skrev Försvarsmakten i ett pressmeddelande vid 01-tiden i natt.

Det var två personer i fordonet men bara en lyckades ta sig ut. Kvar fanns den 23-åriga föraren, hemmahörande i Södra Sverige, som senare hittades avliden.

De övriga som omhändertogs var militär personal från andra militära fordon som under räddningsarbetet blev blöta och nedkylda, uppger polisen på sin hemsida. De hoppade själva i vattnet och försökte rädda sin kamrat som var kvar bandvagnen. Men de fick inte ut honom.

– Det värsta som kan hända har tyvärr hänt. I denna svåra stund går våra tankar till de anhöriga och de närmaste kamraterna, säger regementschefen och övningsledaren överste Mikael Frisell i ett uttalande.

Olyckan ska ha inträffat på grund av en felnavigering under en övning.

– Tyvärr hamnade de ute på det här vattendraget där de inte skulle vara, säger Trond Olofsson, inre befäl vid Norrbottens räddningstjänst till Piteå-Tidningen.

Militärfordonet, en bärgningsbandvagn 90, har bärgats.

Händelsen ska nu utredas av både polisen och Försvarsmakten. Än så länge är det inte klarlagt exakt varför vagnen körde ut på en plats där den absolut inte skulle vara.

De anhöriga till den omkomna är underrättade.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0