Enligt det föreslagna kvotsystemet ska 20.000 asylsökare från tredje världen fördelas mellan medlemsländerna. Kvotens storlek avgörs av flera faktorer, som landets BNP och andelen arbetslösa.
Såväl Storbritannien som Ungern har som väntat sagt blankt nej till planerna.
– Om andra vill ta emot invandrare så kan de göra det. Men de ska inte skicka dem till eller genom oss, säger Ungerns premiärminister Viktor Orbán enligt Samtiden.
Flera medlemsstater i i Centraleuropa och Baltikum har gett uttryck för hård kritik mot kvotförslaget, bland annat Slovakien. Länder som har tidigare har tagit på sig en större del av asylbördan, som Tyskland, Frankrike och Österrike, stödjer dock det nya systemet. Det gör även den svenska regeringen.
– Jag tycker att det är bra. Det är en fråga som Sverige har drivit tillsammans med Tyskland ända sen i höstas och nu verkar det som om kommissionen också har anslutit sig, säger justitieminister Morgan Johansson till Sveriges Radio.