Bussolyckan i Härjedalen

Västsvenska skolelever i dödsolyckan i Härjedalen

Publicerad 3 april 2017 kl 08.25
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Tre människor omkom och sex skadades allvarligt i en svår bussolycka sydost om Sveg under söndags­morgonen.

Dela artikeln

Ombord på bussen fanns 59 personer varav 52 var elever i årskurs åtta på Ängskolan i Skene i Västsverige, skriver Marks kommun på sin hemsida. Av de sju ombord var sex ledare för resan och en var bussens chaufför.

Av oklar anledning välte bussen på E45 i höjd med Siksjön sydost om Sveg i Härjedalen vid sjutiden på morgonen. Sveriges Radio skriver att olyckan bedöms vara den mest omfattande som räddnings­tjänsten varit med om och att det inte fans ambulanser att ta hand om alla skadade.

Vid en pressträff bekräftades att tre personer avlidit i olyckan, sex var allvarligt skadade, 19 vårdades för måttliga skador och resterande 31 var antingen lindrigt skadade eller oskadda.

De skadade vårdas på flera olika skador, två på Akademiska sjukhuset i Uppsala, två på intensiv­vårdsavdelning i Östersund och en i Falun. Övriga vårdas på sjukhus i Östersund, Hudiksvall och Mora.

Med anledning av olyckan gick Marks kommun under söndagen in i så kallat stabsläge.

– Vi ska från kommunens sida göra allt vi bara kan för att stötta de drabbade i den här svåra situationen, säger Marks tillförordnade kommunchef Lars Jerrestrand.

Det är okänt varför olyckan inträffade, men polisen har inlett en förundersökning, även om det än så länge inte finns några misstankar om brott.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0