Busschauffören delges misstanke om vållande till kroppsskada, vållande till annans död samt vårdslöshet i trafik. Han är skäligen misstänkt för brotten.
– Vi vill förhöra honom i ett tidigt skede i utredningen och har därför fattat det här beslutet, säger åklagaren till Aftonbladet.
Enligt Karin Johnsson Rydh handlar det om en stor utredning som precis har påbörjats. Därför vill hon inte uttala sig om hur det hela kan sluta.
Till Expressen påpekar hon att det handlar om den lägre misstankegraden och att mycket kan komma att förändras.
Chauffören ska tidigare ha sagt att han inte upplevde något fel på bussen, utan att det var svåra tjälskott i vägbanan som fick bussen att köra av. Hur han ställer sig till misstankarna är ännu oklart.