Dödlig parasitsjukdom från tredje världen ökar i Sverige

Publicerad 1 maj 2019 kl 19.38

Inrikes. Antalet sjukdomsfall orsakade av leishmania, en tropisk parasit som smittar genom bett av sandmyggor, har ökat i Sverige till följd av invandringen. Den allvarligaste formen leder obehandlad oftast till döden.

Dela artikeln

Sara Karlsson Söbirk, infektionsläkare på Helsingborgs lasarett, har kartlagt sjukdomens förekomst i Sverige under drygt 20 år. Studien visar att antalet fall har mer än fördubblats de sista tio åren.

– Vi har i ett samarbete med Folkhälsomyndigheten tittat på antalet fall mellan åren 1993-2016 och ser en topp på 35 fall under 2016, troligen en direkt följd av den stora flyktingvågen året innan, då de flesta sjuka är från Syrien och Afghanistan, säger Sara Karlsson Söbirk i ett pressmeddelande.

Den 3 mm lilla sandmyggan som bär på parasiten, och som genom bett smittar människan, finns bland annat i Asien med Mellanöstern, Syd- och Mellanamerika, Afrika samt i länder i medelhavsområdet. Dock inte i norra Europa.

– De som fått diagnosen i Sverige har antingen invandrat eller varit på resa i något av de hundratal länder i världen där smittsamma sandmyggor förekommer, säger Sara Karlsson Söbirk.

De flesta som blir infekterade med leishmania blir inte sjuka, men vissa utvecklar sjukdom snart efter bettet. För andra kan infektionen ligga latent under många år, det vill säga levande parasiter kan finnas kvar i kroppen utan att ge symptom. Först när immunförsvaret försvagas aktiveras den.

Angreppet mot inre organ är den allvarligaste formen av sjukdomen (visceral leishmaniasis) och leder oftast till döden om den inte upptäcks och behandlas i tid.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0