Döms för stöldturné på badhus

Publicerad 3 december 2017 kl 17.48

Inrikes. En man stal värdesaker från förvaringsskåp på badhus utan att låsen brutits upp. Nu har mannen och en medbrottsling dömts till fängelse för ett stort antal stölder.

Dela artikeln

Utredningen startade i somras när polisen fick in ett flertal anmälda stölder från ett badhus i Södertälje. Flera av de drabbade hade inte märkt av stölden förrän senare eftersom varken skåp eller lås var uppbrutna.

– Mannen har använt ett så kallat ”chim”. Det är en liten halvrund tunn metallbit som man stoppar ned vid hänglåsets bygel och på så sätt låser upp hänglåset, säger Magnus Käck, gruppchef vid utredningsenheten på polisen i Södertälje.

En person blev vittne till en stöld vilket ledde till en polisanmälan. Badhuset hade även en lista på bestulna personer som polisen kunde söka upp.

– Att personer vittnar och hjälper till med iakttagelser kan ofta ha en avgörande betydelse. Genom bland annat övervakningsfilm, kontroll mot pantbanker och andra utredningsåtgärder vid seriestölder kunde vi sedan snabbt identifiera och gripna två misstänkta personer, säger Magnus Käck.

Resultatet blev ett åtal med 36 målsäganden som från 2015 fram till i år fått kontanter, klockor, mobiltelefoner och andra värdesaker stulna på badhus och gym i Stockholms län. Huvudmannen dömdes tidigare i veckan till två års fängelse för bland annat stöld vid 15 tillfällen samt häleri. Medhjälparen dömdes till sex månaders fängelse för bland annat stöld vid två tillfällen.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Portabel "skyddskupol" skyddar styrkorna på marken. Samtidigt storsatsar Sverige på föråldrade amerikanska Patriot-system.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Supande boomers problem för hemtjänsten

Fler äldre dricker för mycket.. Nu varnar Socialstyrelsen för aggressivitet och krav på alkoholservering.0 

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0