Jack Jones och Marcel Wayne Williams avrättades igår.

Arkansas avrättade två på en och samma dag

Publicerad 26 april 2017 kl 11.52
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Delstaten Arkansas i USA avrättade två dödsdömda fångar i förrgår kväll, rapporterar AP.

Dela artikeln

Avrättningarna utfördes med bara några timmars mellanrum. Det är första gången sedan år 2000 som två dödsdömda förbrytare avrättas på en och samma dag. Ursprungligen var planen att verkställa inte mindre än åtta dödsstraff inom loppet av bara elva dagar, en plan som däremot inte blir av.

Den 52-årige mördaren och våldtäkts­mannen Jack Jones avrättades först. Jones dömdes till döden 1996 för ett synnerligen brutalt rånmord året innan mot 34-åriga Mary Phillips där han efter rånet våldtog och mördade sitt offer inför hennes elvaåriga dotter Tracey. Han försökte även mörda dottern, men hon överlevde mirakulöst nog. Tracey vaknade till liv när polisens tekniker höll på att fotografera brottsplatsen. Hon var då så illa tilltygad att poliserna var övertygade om att hon var död.

Tracey, som idag är en vuxen kvinna, har tillsammans med sin syster närvarat under de domstols­förhandlingar som hållits medan fallet gång på gång överklagats och avrättningen skjutits upp, skriver The Sun.

– Han är en ond person, har hon tidigare sagt till journalister och understrukit att det enda Jones förtjänar är döden.

2003 knöts Jones med hjälp av DNA-teknik till ännu ett mord på en 32-årig kvinna i Florida 1991. Fallet var ett så kallat "kallt fall" och när utredare återupptog utredningen för att se om förövaren fanns i polisens register fick de träff på den redan dödsdömde mördaren.

Några timmar efter att Jones avrättats verkställdes dödsstraffet för 46-årige Marcel Wayne Williams. Verkställandet förhalades något efter vittnesmål om att Jones ska ha lidit när han avrättades. Efter en kort paus gav en domare dock klartecken till att verkställa dödsdomen.

Williams dömdes till döden 1997 för att ha kidnappat, rånat, våldtagit och strypmördat den 22-åriga tvåbarns­mamman Stacy Errickson 1994.

Williams kapade den unga kvinnans bil vid en bensinstation i samband med att hon tankade den. Därefter tvingade han henne att köra runt till olika bankomater för att ta ut pengar åt honom. Hennes kropp hittades senare nedgrävd.

22-åringen hade lämnat sina två små barn med den 12-åriga flickan Trista Wussick som satt barnvakt för dem. Wussick är idag vuxen och har även hon närvarat vid domstols­förhandlingarna.

– Rättvisa kommer äntligen skipas för familjen. Han är ett monster, säger hon idag enligt Arkansas online.

Två dagar efter att han kidnappat Errickson kidnappade och våldtog Williams ytterligare en kvinna. Dagen därpå gav han sig på en tredje kvinna. De båda kvinnorna överlevde dock serie­våldtäkts­mannens brutala överfall.

– De hade turen att komma undan, konstaterar Wussick.

Efter veckans avrättningar har Arkansas 30 män kvar på sin avrättnings­lista; 15 svarta, 14 vita och en latinamerikan. Imorgon ska, enligt planen, ännu en av dem avrättas; Kenneth Williams som år 2000 dömdes till döden för mord.

I USA har det de senaste åren pågått en debatt om de kemiska substanser och de avrättnings­metoder som används vid avrättningarna av dödsdömda fångar. Tidigare användes en trestegsmodell där de dödsdömda först gavs sömnmedel, därefter muskel­avslappnande läkemedel och slutligen ett ämne som stoppar hjärtat. Numera har allt fler delstater gått över till att ge fångarna en överdos av sömnmedel. Därefter följer man upp med två andra läkemedel för att förvissa sig om att fången dött.

Enligt en opinionsmätning som gjordes tidigare i månaden är stödet för dödsstraffet starkt i Arkansas. Färre än 30 procent säger sig vara emot det, vilket är lägre än genomsnittet i USA.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0