Arkivbild.

Deltagande i terrorgrupper blir olagligt – men förbudet införs alldeles för sent

Publicerad 15 december 2017 kl 16.20

Inrikes. Långt om länge vill nu regeringen kriminalisera deltagande i terrororganisationer. Om en sådan lag redan funnits hade så kallade "IS-resenärer" kunnat dömas enbart för sin medverkan i terroristgrupper. Kritiker anser därför att förbudet borde ha kommit för länge sedan.

Dela artikeln

I syfte att förbättra möjligheterna att förhindra och bekämpa terrorism föreslår nu regeringens utredare Stefan Johansson att det ska införas ett särskilt straffansvar för att delta i en terroristorganisations verksamhet. 

Med andra ord ska en åklagare inte behöva bevisa att den misstänkte begått andra olagliga handlingar, utan det räcker att den tilltalade medverkat i själva verksamheten.

"Det kan till exempel handla om att attrahera nya medlemmar, få in ekonomiska bidrag, sprida information, utföra transporter, ordna möteslokaler eller underhålla vapen. Även offentlig uppmaning till att delta eller att resa för att delta i en terroristorganisation föreslås bli straffbart", skriver regeringen på sin hemsida.

Utredaren föreslår också att det ska bli straffbart att ha samröre med en terroristorganisation genom att till exempel sälja vapen, fordon eller annan liknande utrustning till en sådan organisation.

Straffet för brotten föreslås bli upp till två års fängelse. Vid grova fall ska fängelse upp till sex år kunna dömas ut.

Men kritik riktas mot att förslaget kommer så sent. De flesta länder i Europa har redan liknande lagar.

– Man har väntat med detta till sista stund, säger Peder Hyllengren, forskare på Försvarshögskolan till TT och påpekar att terrorister hittills har kunnat återvända till Sverige som från en solsemester.

Än så länge har cirka 150 IS-terrorister återvänt till Sverige, men bara två har kunnat dömas för terrorbrott sedan filmer visat att de medverkat vid avrättningar.

Innan har Sverige inte velat kriminalisera medverkan i terrororganisationen eftersom man sett det som ett hot mot föreningsfriheten, skriver TT. Detta löste dock utredaren genom att en definiera en terroristorganisation som en grupp där medlemmarna begår, försöker begå eller medverkar till terrorbrott.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2019.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Forssell: "Inte aktuellt att ta emot fler"

Planerar inte för asylinvandring från Sudan. "Vår åtstramning av migrationspolitiken måste fortsätta."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0