Den organisation som det beslutades om 2009, och som skulle ha stått klar redan för ett år sedan, har just nu 6.000 platser som står obemannade.
Socialdemokraten Åsa Lindestam, vice ordförande i Försvarsutskottet, ser personalbristen som ett tecken på att värnplikten behöver återinföras.
– När vi tog bort plikten, när vi gjorde den vilande, det var inte ett bra beslut. Utan nu står vi här och är på väg att backa upp igen, säger Lindestam.
Försvarsminister Peter Hultqvist (S) vill lösa problemet genom att utreda om man kan införa den norska modellen – där försvaret består av en kombination av värnpliktiga och fasta anställda.
SR rapporterar att Hultqvist har stöd i riksdagen för sin uppfattning, men att frågan om värnplikten kommer bli en stridsfråga. Exempelvis vill Moderaterna att Försvarsmakten behåller systemet med frivillighet.
Folkpartisten Allan Widman menar å andra sidan att om bemanningen av Sveriges försvar ska kunna säkras, så kommer det förmodligen att behöva handla om plikt i en eller annan form.