Fattigpensionärer säljer tidningar i Göteborg

Publicerad 25 mars 2018 kl 17.47

Inrikes. De hemlösas tidning Faktum säljs nu av garanti­pensionärer i Göteborg, vars inkomster är så låga att de annars inte skulle ha råd med hyran. Det kan ge runt tusen kronor extra efter skatt – per månad.

Dela artikeln

– De behöver den där extra tusenlappen varje månad för att inte bli vräkta, säger Sarah Britz, chefredaktör för Faktum, till Aftonbladet.

Tidningens mätning visar att en av tio pensionärer har mindre än 2.000 kronor kvar när månadskostnaden för bostaden är betald. Och många har inte ens råd med hyran och då tvingas de alltså sälja tidningar för att inte leva de sista åren av livet i hemlöshet.

– För om du blir vräkt har du ingen chans att komma in på bostadsmarknaden igen. Du godkänns inte av några fastighetsägare och inte heller av allmännyttan, säger Britz till Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Ljög om våldtäkt: "Kul och busigt" – döms till ett års fängelse

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0