Fem män knivrånade 9-åring – Pappan: "Han har fått spår för livet"

Publicerad 16 januari 2018 kl 18.45

Inrikes. En 9-årig pojke blev vid 15-tiden på måndagen knivrånad i Järla i Nacka när han var på väg hem från skolan. Gärningspersonerna var fem mörkklädda maskerade män. Nu skriver pappan på Facebook att händelsen troligen kommer påverka hans son för resten av livet.
– Ni fega kräk med maskerade ansikten som knivrånade min 9-åriga son på väg hem från skolan idag, säger han.

Dela artikeln

Det var vid korsningen Ekuddsvägen/Fingerörtsvägen i Järla i Nacka som en pojke bara nio år gammal blev knivrånad på måndagen.

Pojken var på väg hem från skolan när fem män angrep honom.

I ett upprört inlägg på Facebook berättar pojkens pappa, Nicholas Jessen, om händelsen. Han säger bland annat att hans son troligen kommer påverkas av detta resten av sitt liv. 

"Ni fega kräk med maskerade ansikten som knivrånade min 9 åriga son på väg hem från skolan idag, jag vill förutom att meddela att ni förmodligen gett honom spår för livet och rädsla att gå hem själv från skolan men också en vädjan att ni för ert eget bästa håller er långt borta från Nacka och Järla Sjö området med omnejd inom den närmsta tiden. Ni andra som befann er i närheten av Järla Sjö/Ekudden kl 15.30 idag och kan ha sett 5 st mörkklädda män med luvor hör gärna av er till mig eller Polisen i Nacka", skriver han.

Den nioåriga opjken var precis på väg för att bli upphämtad av sin mamma, som han pratade i telefon med, när rånet inträffade. De främmande männen hoppade då fram bakom ett staket och stal hans mobiltelefon. Rånarna visade samtidigt upp en kniv.

Enligt Nicholas Jessen måste nu samhället reagera på något verkningsfullt sätt. Han förstår inte hur någon kan göra så här.

Området där rånet skedde har flera gånger tidigare drabbats av andra och liknande personrån, men någon koppling till gårdagens händelse känner polisen inte till.

– Just nu pekar inget mot att det är samma gärningsmän, säger Nackapolisen Marcus Warneby till nvp.se.

Även polisen efterlyser nu vittnen till rånet, som ingen ännu gripits för.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Tidöpartierna har enats – AR-15 förbjuds vid jakt

Uppgifter tilll Ekot.. Tvångsinlösning för dem som äger vapnet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0