Feminist: "Sverige bör tillåta månggifte"

Publicerad 12 oktober 2017 kl 10.00

Inrikes. Det borde vara tillåtet för muslimska män att gifta sig med flera kvinnor i Sverige. Det säger den feministiska islamologen Suad Muhamed till SVT Nyheter. Muslimska kvinnor ska dock inte få gifta sig med flera män, menar hon.

Dela artikeln

Islamologen, debattören och feministen Suad Mohamed anser att Sverige borde tillåta månggifte bland muslimer, precis som man tillåter samkönade äktenskap.

Hon påpekar att muslimer ändå kommer gifta sig med flera oavsett vad den svenska lagen säger, därför är det lika bra att det blir lagligt.

Suad Mohamed växte upp Etiopien men har bott i Sverige i 32 år och föreläser om islam. Hennes egna biologiska föräldrar är döda men på grund av månggifte har hon kvar flera "bonusmammor", som hon ofta pratar med per telefon.

Hon förklarar hur hennes mamma först blev svartsjuk när hennes pappa skaffade sig två andra fruar. Men det spelade ingen roll, eftersom Koranen uttryckligen tillåter att en man har fyra fruar på en och samma gång. Och detta är en självklarhet för feministen.

– Alla muslimer som tror på Koranen och profetens väg vet att en man får gifta sig med flera, säger Suad Mohamed till SVT.

Mohamed menar att polygami även handlar om kvinnans rätt att kunna ingå äktenskap "som en av flera fruar" med samma man. 

En muslimsk kvinna får dock inte vara gift med fler än en man samtidigt. Suad Mohamed förklarar detta med att det är naturens avsikt att en kvinna bara vill ha en man. 

Enligt Mohamed är det "hyckleri" av svenskarna att inte tillåta månggifte, särskilt eftersom det i Sverige enligt henne är fullt "normalt att ha en fru och tio älskarinnor".


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Hängdes ut som pedofiler. "Han tog sitt liv så fort han fick möjlighet."0 Plus

"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Welcome to India." Dråpliga Instagram-tabben roar många.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0