För många "lattemammor" föranledde barnförbud

Publicerad 4 mars 2013 kl 20.36

Inrikes.I lördags satte ett kafé upp ett plakat som deklarerade att det rådde "barnförbud" i lokalen. Diskrimineringsombudsmannen (DO) menar att det kan röra sig om diskriminering, skriver Vårt Kungsholmen.

Gilla artikeln på Facebook

Det var ägarna på Nellys kafé i korsningen  Kungsholmsgatan-Pipersgatan i Stockholm som tröttnade på föräldrar som inte håller reda på sina barn. Personalen menar att kafét "varit som ett dagis" och att stamkunder slutat komma.

– Vi tycker själva det är jättetråkigt, barn är alltid barn, men det är helt enkelt en bråkdel av föräldrarna som är ansvalösa och som inte tar hänsyn, säger Josef Shamon till lokaltidningen.

Han räknade med att det skulle blir protester mot förbudet.

– Jag räknande med det, det är ett jättekänsligt ämne, men man måste också vara förstående till att våra kunder vill äta i lugn och ro, säger han.

Per Holfve är jurist på DO och han menar att barnförbudet  kan vara emot lagen. Sedan årsskiftet råder utökat förbud mot åldersdiskriminering om man erbjuder varor och tjänster till allmänheten.

– Det är inte ett berättigat syfte att barnen påstås störa kunderna, det är inte okej. Beter sig barnet förskräckligt och stör gäster och personal säger man till föräldrarna. Hjälper inte det kan man i undantagsfall säga att de inte längre är välkomna. Men det rör vilken gäst som helst som stör ordningen, säger Per Holfve.

Kafét säger sig vara beredda att ta ner skylten om barnförbudet vore olagligt. Ingen anmälan mot kafét har ännu gjorts till DO.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0