Foto: Metalcry

Gillade hårdrock - misshandlades av 15 personer

Publicerad 3 april 2012 kl 19.18

Utrikes.Att invandrare och hårdrock inte går ihop är ingenting nytt. Men många höjde ändå på ögonbrynen när en 16-årig pojke i England misshandlades svårt av ett ungdomsgäng på 15 personer - bara för att han gillade heavy metal.

Gilla artikeln på Facebook

Orsaken till misshandeln var att ungdomarna störde sig på att han gillade heavy metal, ogillade hans klädstil och att han hade långt hår, skriver Rocknytt som citerar brittisk press.

Den 16-årige pojken ska ha slagits till marken och kallats för "mosher" och "freak" samtidigt som gänget sparkade och stampade på hans skalle och slet hår från hans huvud.

- När de fick ner mig på golvet trodde jag att jag skulle dö, det fanns ingen där som kunde hjälpa mig berättar pojken för brittisk media.

Sju ungdomar i åldrarna 14-18 år greps.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0