" /> " /> " />
Tårtkvinnan
Tårtkvinnan Irene Matkowitcz har nu gått ut och berättat om bakgrunden till tårtattacken. Jimmie Åkesson är en ond fascist som inte har rätt att uttrycka några åsikter, förklarar hon i Expressen.

Här är kvinnan som tårtade Jimmie Åkesson

Publicerad 6 november 2013 kl 22.43

Inrikes.Nu går kvinnan som kastade tårtan på SD-ledaren ut och berättar öppenhjärtigt om händelsen i en intervju i Expressen. Hon heter Irene Matkowitcz, sympatiserar med den vänsterextrema terrororganisationen AFA och är dömd för ett stort antal brott. Anledningen till att hon angrep Jimmie Åkesson är att hon tycker att han är "fascist".

Gilla artikeln på Facebook

Igår kastade Irene Matkowitcz, 60, en tårta i ansiktet på Jimmie Åkesson när han signerade böcker på Södermalm i Stockholm. Nu berättar hon om tårtattacken i en lång intervju i Expressen.

Matkowitzc hade planerat attacken sedan slutet av förra veckan, när hon fick reda på att boksigneringen skulle äga rum. Hon angrep Åkesson därför att hon ”avskyr rasister” och anser att Åkesson är ”en symbol för rasism, nazism och neofascism”.

– Han är fascist. De är, skulle jag kunna säga, onda människor. Om de skulle komma till makten så skulle vi mista alla mänskliga rättigheter. Vi skulle hamna i motsvarande militärjuntorna i Spanien, Portugal och Grekland, säger Matkowitzc till Expressen.

Hon menar att alla människor i princip har rätt till yttrandefrihet och att hålla möten ifred, men att den rätten bara gäller ”normala människor” och inte ”människor som vill ont”.

På sin blogg har Matkowitcz publicerat en lång hyllning till den vänsterextrema terrororganisationen AFA, som har utfört ett stort antal våldsdåd mot politiska meningsmotståndare.

”AFA, ni är som en jättestor klocka som ringer in en ny era – hoppas jag. Och när jag ser er, ser jag också mig själv när jag var en ung 'röd' kvinna. Jag har behållit 'färgen', men förlorat en del av min ungdom...”, skriver kvinnan i ett inlägg som bär rubriken ”With Love to AFA”.

”I´m a mother of three. I´m a Mailien, a Jew. And I'd like to express my extreme point of view...”, lyder Matkowitcz presentation av sig själv på bloggen.

Matkowitcz har lagförts för ett stort antal brott, bland annat brukande av falsk urkund, narkotikabrott och flera fall av grov olovlig körning.

När Expressen frågar Matkowitcz om hon känner någon ånger över tårtattacken svarar hon "Nej, bara glädje".


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0