Hela kläder slängs i onödan

Publicerad 17 mars 2016 kl 09.43

Inrikes. I genomsnitt slänger vi svenskar över 7,5 kg kläder per år och person i det osorterade hushållsavfallet som går till förbränning. Men över hälften av kläderna är hela och skulle kunna återanvändas, visar en ny studie utförd av Svenska Miljöemissionsdata (SMED).

Dela artikeln

Undersökningen, som baseras på 14 plockanalyser som har gjorts i sju olika kommuner, visar att runt 60 procent av kläderna och hemtextilerna var i sådant skick att de skulle kunna användas igen, det vill säga hela och oslitna. Även skor i gott skick återfanns.

– Den här studien visar att det finns potential att återanvända betydande delar av det som slängs i det osorterade hushållsavfallet. Det finns också en stor andel textil i ren bomull som skulle kunna gå till materialåtervinning istället för att gå till förbränning, säger Yvonne Augustsson, handläggare på Naturvårdsverket.

År 2013 konsumerades i Sverige cirka 12,5 kilo textil per person, varav återanvänd textil uppskattades till cirka 2,5 kilo per person enligt en tidigare rapport från SMED. Den nya studien visar att mängden textilier i det osorterade restavfallet ligger på över 7,5 kilo per person och år, vilket innebär totalt 72.000 ton i Sverige under ett år.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tara Saleh får lämna Bergaskolan

"Hon ska inte arbeta i en skola." Politikerna vägrar svara på om hon köpts ut.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0