Sveriges nya adel
Frånö flyktingslott.

"Hellre bomberna i Syrien" än svenskt flyktingslott

Publicerad 25 september 2014 kl 18.56

Inrikes. På flyktingslottet Frånö utanför Kramfors är asylsökarna rejält missnöjda med den skattefinansierade servicen. Så missnöjda att vissa av dem nu hotar att åka tillbaka till det krig de påstår sig ha flytt från.
– Ibland känns det som om bomber är ett bättre alternativ, säger syriern Khaled Farhan Fayad till Aftonbladet.

Dela artikeln

Det är i första hand män som har råd att betala stora summor pengar till flyktingsmugglare för att ta sig illegalt till Sverige från tredje världen. De har ofta blivit utlovade en luxuös skattefinansierad tillvaro i bidragsparadiset, och när verkligheten inte stämmer överens med förhoppningarna blir reaktionerna inte sällan kraftfulla.

På flyktingslottet Frånö har männen från tredje världen i flera dagar högljutt protesterat mot sin boendesituation. En lång rad medier har rapporterat om hur asylsökarna klagar på bland annat insekter och bullret från motorvägen.

En av dem är Khaled Farhan Fayad, som säger sig föredra situationen i det krig han säger sig ha flytt från.

– Det är insekter i sängarna. Förstår du hur det känns? Det kryper överallt. Varför förnedras vi på det här sättet? Vi flydde från värre saker, jag lämnade mina barn för att ta mig hit, jag vill ta hit dem sedan. Men i bland känns det som om bomber är ett bättre alternativ, säger Khaled Farhan Fayad till Aftonbladet.

En annan syrier, Ayham al-Jabi, berättar i tidningen att han tidigare bodde i ett flyktingläger i Jordanien och att han hade det betydligt bättre där än på det svenska flyktingslottet. Det är en kommentar som väckt reaktioner på nätet.

"Att flyktinglägret i Jordanien beskrivs som bättre än förläggningen i Sverige är intressant! Kanske [Mellanöstern] trots allt är bättre plats att bedriva flyktingmottagning på?" skriver användaren "Pandelume" på diskussionsforumet Flashback.

I februari skrev Fria Tider om hur arabiska asylsökare hotade att åka hem till krigets Syrien igen om efter att ha omplacerats från Bert Karlssons flyktingslott Stora Ekeberg till en mindre luxuös anläggning.

–– Om situationen är som på det boendet vill jag hellre åka till Syrien, sade en av kvinnorna, Aabida, till SR.

När SR-reportern påminde henne om att det är krig i Syrien stod hon på sig.

–– Spelar ingen roll – medmänskligheten är större, svarade Aabida.


Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0