Hundens ursprung äldre än man trott

Publicerad 25 maj 2015 kl 09.01

Vetenskap. Människans bästa vän, hunden, kan ha funnits långt längre än vi trott. En ny studie visar att hundens föregångare skiljdes från vargen redan någon gång mellan 27.000 och 40.000 år sedan.

Dela artikeln

Analyser av arvsmassan från en förhistorisk varg från Tajmyrhalvön i Ryssland visar att den var närbesläktad med den gemensamma föregångaren till dagens vargar och hundar.

Den genetiska studien är publicerad i den vetenskapliga tidskriften Current Biology.

– Det verkar som hunden domesticerades mycket tidigare än man tidigare trott. Ett tänkbart scenario är att domesticeringen påbörjades redan för minst 27.000 år sedan, men att det tog många tusen år innan man på allvar började avla fram hundliknande former, säger medförfattare Love Dalén vid Naturhistoriska riksmuseet.

Det kan ha varit en lång process som legat bakom att vargen blev till hund.

– En teori är att vilda vargar självmant började hålla sig i närheten av människor för att utnyttja överbliven mat, säger Pontus Skoglund, som är huvudförfattare till studien, i ett pressmeddelande.

Kartläggningen av den förhistoriska vargens arvsmassa gjordes på en liten benbit som hittades vid en forskningsexpedition till Tajmyrhalvön i nordligaste Sibirien. Att benbiten kom från en varg upptäckte man dock inte förrän hemma i Naturhistoriska riksmuseets laboratorium. Till en början tänkte forskarna att benet nog inte var så gammalt, eftersom vargar är vanliga på Tajmyrhalvön än idag. Men de tog en chans och skickade det på kol-14-datering, och när resultaten kom insåg de att detta var något som kunde vara värt att göra djupgående genetiska analyser på.

De genetiska analyserna visar också att Grönlandshundar och Siberian Huskies har ett större släktskap med Tajmyrvargen än vad andra hundraser har.

– DNA är ett otroligt kraftfullt verktyg som på ett direkt sätt kan visa att den Siberian Husky du ser promenera längs gatan har ett genetiskt släktskap med en varg som levde i norra Sibirien för 35.000 år sedan, ett band som andra hundar inte har, säger Pontus Skoglund.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Cyklon drar in från Polen

Ovädret sätter punkt för högsommaren. "Dagarna med 25–30 grader är borta".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet

Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.. "Påverkar barnens verbala förståelse och förmågan att tolka och bearbeta sinnesintryck."0 

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0