Mordet på Lisa Holm

Hundratals deltar i letandet efter Lisa

Publicerad 10 juni 2015 kl 18.05

Inrikes. Hundratals människor uppges just nu delta i sökandet efter Lisa Holm som försvann från sin arbetsplats på Kinnekulle i söndags kväll.
– De får direktiv av polisen vilka områden de kan söka i, säger en talesman för polisen till Fria Tider.

Dela artikeln

© Polisen

Lisa Holm.

Intresset har under eftermiddagen varit enormt sedan det blev känt att frivilligorganisationen Missing People engagerat sig i sökandet efter försvunna Lisa Holm. Mellan 400 och 600 personer uppges just nu delta i sökandet efter Lisa på och runt Kinnekulle där hon försvann i söndags.

– De får direktiv av polisen vilka områden de kan söka i och det är alltså utanför avspärrningar, inte i de områden som polisen har spärrat av, säger polisens presstalesman Stefan Gustavsson till Fria Tider och tillägger:

– Missing People är ju en frivilligorganisation och sköter det själva, polisen har inte med det att göra, de får däremot direktiv av polisen.

Gustavsson berättar också att det mobiltelefonskal som hittats, och som man nu är säkra på är Lisas, hittades på en grusväg söder om caféet och som hon inte skulle ha tagit om hon varit på väg hem.

– Det är inte den väg hon hade kört i alla fall, säger Gustavsson.

Polisen har hävt avspärrningarna runt caféet som Lisa jobbade på, utan att hitta några fler fynd förutom den handske som tidigare hittats i en lada.

– Vi har inte gjort några fynd alls i den byggnad som varit avspärrad tidigare, berättar Gustavsson.

Han säger också att det kommer in tips hela tiden till polisen, men att inget av tipsen på något sätt förändrat polisens spaningsläge hittills.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jan Björklund blir riksmarskalk

Tidigare L-ledaren utses till hovets högste tjänsteman.. "Jag är mycket hedrad över förtroendet från Kungen."0 

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0