Det var en sen kväll i oktober förra året som Lennart och Anita kom hem till sin villa i Sunnersta strax söder om Uppsala. De hade arbetat sent och hade med sig kassan från den affär som de driver inne i Uppsala sedan många år tillbaka. När de steg ur bilen hoppade plötsligt en man med jackhuvan ihopsnörd kring ansiktet fram bakom buskarna.
Pengar eller jag skjuter, pengar eller jag skjuter, skrek mannen igen och igen.
Sekunderna därefter sköt rånaren parets hund varefter han närmade sig Anita med pistolen riktad mot henne. När den 74-årige Lennart sprang mot rånaren för att skydda sin fru öppnade mannen eld på nytt. Det första skottet träffade Lennart i armen där kulan krossade strålbenet. Det andra skottet tog i bröstet och punkterade ena lungan.
Det var som om luften gick ur mig. Jag sjönk ner på knä och trodde att jag skulle dö, berättade Lennart under rättegången i Uppsala tingsrätt.
Anita kastade i desperation en kasse som hon höll i handen mot rånaren, som plockade upp kassen och avlägsnade sig från platsen. Rånaren tycks ha trott att påsen innehöll pengar, men i själva verket låg dagskassan kvar i bilen i påsen fanns bara smågodis.
Uppsala tingsrätt har nu dömt 21-årige Ibrahim för det fräcka rånet. Ibrahim greps tidigare i år efter att en analys vid Statens kriminaltekniska laboratorium visat att hans DNA fanns på en laddad pistol, en tröja och en jacka som hittades i en park i villaområdet där rånet ägde rum. Polisen kunde efter provskjutning av den upphittade pistolen konstatera att den hade använts för att avfyra patronhylsorna som påträffades på brottsplatsen.
Under rättegången förnekade Ibrahim att det var han som sköt Lennart. Förekomsten av hans DNA på pistolen förklarade han med att han vid något tillfälle måste ha rört vid ett vapen som tillhör någon av hans kriminella bekanta. Jackan hade han förmodligen lånat ut och tröjan kan han ha rört vid i samband med att han peppade sin kriminelle vän under ett träningspass, menade Ibrahim.
Tingsrätten trodde emellertid inte på Ibrahims förklaringar och dömer honom för mordförsök och grovt rån till fängelse i åtta år. Utöver fängelsestraffet döms Ibrahim att betala skadestånd med sammanlagt 158 000 kronor till Lennart och Anita. Det är femtonde gången som Ibrahim lagförs för brottslighet. Så sent som i februari i år dömdes han till åtta månaders fängelse för bland annat misshandel, häleri och hot mot tjänsteman.
Lennarts och Anitas hund klarade sig med livet i behåll efter att ha vårdats för skottskadan på veterinärkliniken i Ultuna utanför Uppsala.