Kriget mot kalifatet
Carl Bildt.

Inget svenskt stöd till kurderna

Publicerad 15 augusti 2014 kl 15.49

Inrikes. USA och en rad EU-länder har beslutat att beväpna den kurdiska peshmergegerillan i dess kamp mot Islamiska staten, IS, i Irak. Men Sverige kommer inte att bidra med några leveranser av stridsmedel, enligt utrikesminister Carl Bildt (M).

Dela artikeln

IS brutala framfart i Syrien och Irak har slagit omvärlden med häpnad, och många sätter nu sitt hopp till att de kurdiska krigarna i norra Irak ska kunna bereda jihadisterna motstånd.

Under ett just nu pågående EU-möte i Bryssel har Storbritannien, Tjeckien, Italien och Tyskland uttryckt ett intresse av att följa USA:s exempel och leverera material till kurderna.

För Sveriges del kommer det dock inte bli tal om något militärt bistånd.

– Jag har välkomnat det som USA gör i Irak, både flyginsatserna och det humanitära arbetet. Vi kan inte göra det (bistå militärt) av lagliga skäl, säger Carl Bildt, som i början av 2000-talet var en av de mest ihärdiga förespråkarna av det förödande krig som är bakgrunden till den nuvarande situationen, till TT.

EU-nämndens ordförande Allan Widman (FP) kallar Bildts linje för "konstig" men valde ändå att inte markera någon avvikande mening på mötet, enligt TT.

 


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Terrorstämplad AFA-ledare tränar pojklag i Varberg

Avfärdar terrorstämplingen. Föräldern: "Det där är bara högerextremism".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0