IT-attacken mot kvällspressen
Aftonbladet, Expressen och flera andra etablerade mediesajter låg nere under lördagskvällen efter att ha utsatts för så kallade DDoS-attacker.

Invandringskritiker kan ligga bakom it-attacken

Publicerad 21 mars 2016 kl 21.59

Inrikes. Lördagens it-attack mot tidningar som Expressen och Aftonbladet har i svenska medier beskrivits som ett dåd utfört av den ryska regeringen. Men i själva verket kan attacken ha genomförts av invandringskritiker som vill markera mot kvällspressens samarbete med kriminella.

Dela artikeln

Svenska Dagbladet rapporterar nu om att även kriminella Researchgruppen, som hjälpt Expressen att hänga ut privatpersoner som kritiserat regeringens invandringskritik, var ett av målen i helgens attack.

Det anonyma twitterkontot @_notJ, som tagit på sig ansvaret för attacken, har även "gillat" inlägg på mikrobloggen som kritiserat svenska medier för att "skönmåla invandringen till Sverige. Tweeten länkar också till en artikel i Daily Mail, som är världens största nyhetssajt, där det svenska medieetablissemanget sägs ha skapat en "konspiration" för att dölja sanningen om den massiva asylinvandringen från tredje världen.

I ett inlägg på det numera borttagna kontot beskrivs också hur överbelastningsattackerna var en hämnd för att de drabbade tidningarna sprider "falsk propaganda".

Flera medieföretags hemsidor, inklusive Aftonbladet, slogs ut under några timmar på lördagskvällen. Svenska myndigheter arbetar nu intensivt för att ta reda på vad som hände.

– Det här är nog den största It-attacken vi sett. Vi vet i princip vad som hänt, men fortsätter att göra efterforskningar, sade Anders Ahlqvist, It-brottsexpert på polisen nationella operativa avdelning, tidigare idag.

Enligt Ahlqvist misstänker polisen att "miljontals datorer" använts i angreppet, skriver SvD.


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0