IT-attack slog ut hundratusentals svenska webbsidor

Publicerad 16 juni 2015 kl 14.02

Konsument. En mycket omfattande IT-attack slog natten till tisdagen och under tisdagsförmiddagen ut hundratusentals svenska webbsidor.

Dela artikeln

IT-attacken riktades mot så kallade namnservrar hos IT-företaget Loopia som administrerar över 800.000 domännamn.

– Det är en kraftig attack mot oss som började redan i natt och vi parerade den till en början under kvällen och natten, sedan ökade attacken ytterligare vilket gjorde att det till och från inte fungerat för alla kunder, säger Loopias vd Jimmie Eriksson till idg.se.

Eriksson berättar att Loopia ofta utsätts för sådana här attacker, men att nattens IT-attack är mer kraftfull än normalt. Även Fria Tider drabbades av Ddos-attacken och var tidvis svår att komma fram till på grund av attacken. Anledningen är att Fria Tider köper in en del av sina IT-tjänster från Loopia.

Loopia skriver på sin driftblogg att attacken fortsatte efter lunch, men att den då var "under kontroll".


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Konsument

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0