Val 2018

Jan Björklund vill samarbeta med MP för att stoppa SD

Publicerad 8 augusti 2018 kl 10.34

Inrikes. Liberalernas partiledare Jan Björklund öppnar för ett samarbete med Socialdemokraterna och Miljöpartiet. Detta för att undvika att ge Sverigedemokraterna inflytande över regeringen efter valet.

Dela artikeln

Det är i en en intervju med P4 Extra som Björklund, vars parti ligger precis över riksdagsspärren i mätningarna, öppnar för att styra Sverige med stöd av partierna på vänsterkanten.

– Det kan hända att det blir tvunget. Om alliansen blir största block ska alliansen bilda regering. Skulle valutgången bli mycket mer komplicerad måste vi samarbeta i nya konstellationer, säger han till P4 Extra enligt Expressen.

En sådan lösning skulle enligt Jan Bjärklund kunna vara att allianspartierna bildar regering med stöd av S och MP.

– Hellre det än att vi tar in Sverigedemokraterna i samarbetet, det vore ett olyckligt steg att ta. Det kommer inte att ske med Liberalernas hjälp, säger han till P4 Extra.

Ett samarbete med SD kommer "inte att ske med Liberalernas hjälp", bedyrar L-ledaren.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0