Men frun vars läppar han åt upp kommer att vara förstörd för resten av livet, konstaterar den 52-årige invandrarakademikern i förhör.

" />

Men frun vars läppar han åt upp kommer att vara förstörd för resten av livet, konstaterar den 52-årige invandrarakademikern i förhör.

" />

Men frun vars läppar han åt upp kommer att vara förstörd för resten av livet, konstaterar den 52-årige invandrarakademikern i förhör.

" />

Kannibalforskaren på KI nöjd med sitt dåd

Publicerad 3 juni 2012 kl 06.32

Inrikes.Den 52-årige invandrarakademiker som nyligen häktades för att ha ätit upp sin frus läppar ångrar inte sitt dåd.
– Jag kommer att få fyra års fängelse, men hon kommer att vara förstörd resten av livet, konstaterar en nöjd iranier i förhör.

Gilla artikeln på Facebook

Det var på natten den den 22 april som mannen överföll sin hustru i parets gemensamma lägenhet på Byälvsvägen i Bagarmossen. En granne såg mängder med blod i trappgången och larmade polisen.

Enligt uppgift ska den 52-årige iraniern ha känt sig kränkt av att frun eventuellt varit otrogen och därför tog han fram en skalpell och skar upp hennes ansikte från örat och ner till munnen och åt sedan upp delar av läpparna.

52-åringen är häktad på sannolika skäl för synnerligen grov misshandel. Han är överförd till rättsspyk på Huddinge sjukhus.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0