Kawesa (Fi) anklagas för fler brott

Publicerad 30 april 2017 kl 21.28

Inrikes. Tidigare i veckan framkom det att Feministiskt initiativs partiledare Victoria Kawesa polisanmäldes för plagiat av en annan vänsterforskare i Göteborg. Nu anklagas Fi-ledaren av en annan vänsteraktivist för att ha stulit flera floskler om så kallad afrofobi – värda höga bidragsbelopp från svenska staten.

Dela artikeln

2013 polisanmälde den skattefinansierade kulturprofilen Cecilia Gärding Victoria Kawesa för plagiat, bedrägeri och brott mot namn och bild i reklam, skriver Folkbladet.

Polisanmälan gäller plagiat av en bidragsidé på temat rasism. Gärding hade på det allmännas bekostnad varit projektledare för "Kulturarvsagenterna", ett offentligfinansierat kulturprojekt som undersökt hur rasistisk den svenska kulturen är.

"Något som aldrig gjorts förut i Sverige", skriver Folkbladet.

Kawesa bjöd in Gärding för en föreläsning på ämnet och lovade en styrelseplats i hennes eget skattefinansierade projekt "CinemAfrica" som belöning. Men någon styrelseplats blev det inte. Däremot lämnade Kawesa in en bidragsansökan in till Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor från CinemAfrica, där Gärdings idéer och namn fanns med.

Själv hävdar Kawesa att hon gjort allting rätt.

– Jag har inte plagierat Cecilia Gärdings projektidé och anser att anklagelserna saknar fog och grund, säger FI-toppen till Feministiskt Perspektiv.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Estoniakatastrofen

"Inte sant, dumheter." Svenska tidningen stämplas som fake news-källa.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD backar – vill nu sänka kraven för invandrare

Efter L-ministerns utspel. SD öppnar för att öka invandringen – med hänvisning till "samhällsintresset".0 

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Lo, 28, har bytt kön två gånger

Valde att "bli man" igen.. "Jag började känna mig som ett mellanting mellan man och kvinna."0 

En gripen för mord efter moskéskjutning

En dödades och en skadades i dådet i Örebro.. "Old school-polisarbete" uppges ge bra resultat i utredningen.0 

Nazistisk granskning kan avslöja frimurarna

Forskare: "Kan finnas hemligheter".. Nu går de igenom handlingarna från tredje riket på nytt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0